Blog > Komentarze do wpisu
Indeks glikemiczny (IG)
Indeks glikemiczny został opracowany dla diabetyków, aby pomóc im w utrzymywaniu stabilnego poziomu cukru we krwi. Produkty w indeksie są uszeregowane na skali o rozpiętości od 0 do 100 - na podstawie tego, jak szybko i wysoko podnosi się poziom cukru we krwi po ich spożyciu. W indeksie glikemicznym umieszczone są tylko produkty zawierające węglowodany.

Im niżej umieszczony jest produkt w tym indeksie, tym wolniej jest wchłaniany i tym mniej podnosi poziom cukru we krwi. Utrzymywanie stabilnego poziomu cukru we krwi jest konieczne do zapobieżenia zachorowaniom na cukrzycę typu 2 i otyłość.

Dieta niskiego indeksu glikemicznego stała się bardzo popularna, szczególnie wśród sportowców i osób dbających o zdrowie, a symbol oznaczający produkty, które stanowią dobry wybór według tych kryteriów, pojawia się obecnie na niektórych opakowaniach. Celem diety jest spożywanie głównie węglowodanów o niskim IG. Połączona z rozsądnymi rozmiarami porcji, ograniczeniem spożycia tłuszczów nasyconych i jedzeniem różnorodnych produktów ze wszystkich głównych grup, dieta IG jest zbilansowanym sposobem odżywiania dla całej rodziny.

poniedziałek, 12 lipca 2010, artyurz

Polecane wpisy